Uncategorized

Endomorfik – budowa ciała, cechy i dieta dla endomorfika

Endomorfik – budowa ciała, cechy i dieta dla endomorfika
Oceń

Określenie endomorfika przypisują sobie nie tylko osoby o takiej budowie, ale także zwyczajne leniuchy, które przez nieodpowiednie odżywianie i brak ruchu przybrały piwny brzuszek. Wielu z nas usprawiedliwia swój brak formy budową, genetyką, naturą i wszelkimi innymi siłami wyższymi. Tymczasem endomorfik to jeden z somatypów, a nie wyrok.

Jak poznać endomorfika?

Na samym początku musimy zauważyć, że brzuszek może mieć zarówno osoba szczupła, jak i ta nieco bardziej przysadzista. To nie tak, że przybierają na wadze jedynie endomorficy – choć faktycznie przychodzi im to łatwiej niż każdemu innemu. Żeby móc określić swoją budowę jako endomorficzną musisz:

  • mieć dość grube kości
  • swoją sylwetkę określać jako owalną
  • posiadać dość szerokie biodra i wąskie barki
  • łatwo przybierać na wadze
  • mieć spowolniony metabolizm
  • zaobserwować u siebie równomierne otłuszczenie ciała

Wystrzegaj się przypisywania takiej budowy jeśli jesteś kiedyś wyglądałeś dobrze, ale się zaniedbałeś. Jeśli jesteś wysoki, masz długie kończyny, ale okolice brzucha pozostawiają wiele do życzenia – to także nie wina somatypu. Endomorficy to znane w towarzystwie misie, które niejednokrotnie jedzą mniej niż inni, a mimo to tyją.

Jak powinna wyglądać dieta endomorfika?

Endomorfik będzie potrzebował mniejszej ilości kalorii niż ta, która zostanie wyliczona przez kalkulator kaloryczny. Od wartości wyjściowej warto odjąć 200 – 300 kcal i traktować ją jako wartość wyjściową. U innych osób takie działanie będzie oznaczało redukcję, u nas zwyczajne, dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. To takiej puli kalorycznej będziemy się trzymać na co dzień. Pozostaje nam kwestia makroskładników. I tu endomorficy muszą szczególnie uważać. Przyjmuje się, że węglowodany nie powinny przekroczyć 50 % zapotrzebowania kalorycznego, a nasze uwaga powinna kierować się w stronę węglowodanów złożonych. Te proste, dostępne w białym ryżu i owocach będą dostępne jedynie w okresie okołotreningowym. Warto też zwiększyć podaż białka, które pomoże w budowaniu masy mięśniowej i pozbywaniu się niechcianej tkanki tłuszczowej. Tu możemy oscylować w okolicy 1,3 – 1,5 g białka na każdy kilogram masy ciała. W przypadku tłuszczu wartości pozostają w okolicy 20 – 25 %.

W praktyce wygląda to tak, że tłuszcz oraz białko traktujemy jako wartość względnie stałą, a resztę kalorii uzupełniamy węglowodanami.

W Twojej diecie powinno pojawić się dużo warzyw bogatych w błonnik, a także produktów, które choć nieznacznie wpłyną na metabolizm jak np. chili, czarny pieprz, cynamon. Wystrzegaj się fast foodów, tłuszczu trans oraz wysoko przetworzonej żywności. Sięgaj po produkty naturalne. Znajdź miejsce na zdrowe tłuszcze pochodzące z awokado, orzechów, czy ryb.

Endomorfik na siłowni

Choć osoby o takiej budowie mają predyspozycje do cięższych kategorii wagowych sportów walki, z powodzeniem mogą trenować także sporty sylwetkowe. Będzie to jednak trudna i dość żmudna droga, za to efekt okaże się niesamowicie satysfakcjonujący.

Endomorfik będzie wykazywał większą siłę od innych typów sylwetki, okres masy przyjdzie mu z łatwością (przy minimalnym dodatnim bilansie kalorycznym, który niejednokrotnie jest standardową ilością kalorii wyliczoną dla danej osoby, bez wcześniej odjętych 200 – 300 kcal), za to redukcja będzie wymagała dużo pracy.

W każdym okresie treningowym endomorfika powinno pojawić się miejsce na cardio. Doskonale w paleniu tkanki tłuszczowej sprawdzi się aktywność interwałowa, która jeszcze po treningu pozwoli spalać kalorie.

Jeśli będziesz miał wystarczająco motywacji i samozaparcia, z pewnością uda Ci się uzyskać upragnioną sylwetkę. Endomorfik to nie wyrok, a informacja, jaką otrzymujesz o działaniu Twojego ciała!